De Press – punk & rock po góralsku

Punk & Rock Band – Strona oficjalna (2016)

Zre nas konsumpcja (2008)

Posted on Kwi 16, 2013

Zre nas konsumpcja (2008)

Andrzej Dziubek w 1981 roku – na albumie Block To Block – wypracował swój styl i do dziś jest mu wierny. Na Zre nas konsumpcja pod względem personalnym poznajemy nowe wcielenie De Press, jednak posługuje się ono tymi samymi środkami. Mamy więc do czynienia z dynamicznymi, wręcz punkowymi kompozycjami, opartymi na równie ekspresyjnej melodyce góralskiej. Jak w Ej-Hu czy Elektrycznym bacy. Notabene utworach znanych już z poprzedniej – wydanej w Norwegii – płyty De Press, Rekyl. Wśród utworów, które znalazły się na Zre nas konsumpcja można też trafić na nową, nieco mocniejszą wersję Zbójnickiego, znanego z płyty Śleboda.

Góralska ekspresja, góralskie melodie nadają tej muzyce zdecydowanie chwytliwy charakter. Kilka utworów ma nie mniejszy przebojowy potencjał niż nieśmiertelne Bo jo cie kochom. Największą szansę zaistnienia w rozgłośniach radiowych ma chyba Juhas, ale też Za granicom. Chociaż depressowa interpretacja Idzie dysc, z niemal sabbathowym riffem na wstępie, to też murowany kandydat na hit.

Dziubek i koledzy proponują również spokojniejsze rzeczy: Za chlebem i Ballada o Jaśku zbójniku. Najbardziej odbiega od charakteru płyty Touch Me. Klimatyczna, anglojęzyczna kompozycja, z fortepianem i mantrową melodią wyśpiewywaną w tle.

Dziubek, który jest autorem kilku tekstów na płycie (obok Kazimierza Przerwy-Tetmajera czy Zofii Bukowskiej) śpiewa, że jest nowoczesnym elektrycznym bacą (Elektryczny baca). Porusza temat emigracji (Za granicom, Tako jako) i piętnuje konsumpcyjny styl życia (Zre nas konsumpcja). Powraca religijna tematyka (Matko Bolesna). Ale i bywa, że po prostu bawi się słowem (Przeplatanka, Jojka).

Reasumując: Dziubek z De Press zafundował nam kolejną dawkę góralskiego punk rocka w najlepszym wydaniu.

Lista utworów:

 1. Ej - Hu
 2. Zosia Paniusia
 3. Elektryczny Baca
 4. Za chlebem
 5. Juhas
 6. Jojka
 7. Zbójnicki
 8. Przeplatanka
 9. Idzie dysc
 10. Toczmi
 11. Kto pije
 12. Zre nas konsumpcja
 13. Oj rada
 14. Jako tako
 15. Matka Bolesna
 16. Za granicom
 17. Ballada o Jaśku zbójniku
 18. Studzienecka

Info o płycie:

Data wydania: 2008r.
Nośnik: CD

Skład muzyczny:

Andrzej Dziubek - voc; viol; szlifierka, drumla, beczka
Darek Budkiewicz - gitara basowa
Tomasz Fudala - gitara elektryczna, accordeon
Łukasz Gocal - perkusja

Produkcja: Andrzej Dziubek, Robert Nastal

O płycie napisali również:

www.wyborcza.pl - Baca z gitarą

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *