De Press – punk & rock po góralsku

Punk & Rock Band – Strona oficjalna (2016)

Myśmy Rebelianci (2009)

Posted on Kwi 16, 2013

Myśmy Rebelianci (2009)

Piosenki Żołnierzy Wyklętych

W zasadzie Myśmy rebelianci to pionierskie przedsięwzięcie, bo do tej pory na temat Żołnierzy Wyklętych niewiele się mówiło w sztuce, a zwłaszcza na taką skalę. Za sprawą Fundacji Pamiętamy i Muzeum Powstania Warszawskiego zebrano teksty piosenek śpiewanych przez antykomunistycznych partyzantów i poproszono zespół De Press, by napisał do nich muzykę. Trudno sobie wyobrazić lepszych kandydatów do tego zadania – De Press to przecież swego rodzaju muzyczni partyzanci. Andrzej Dziubek założył grupę na emigracji, w Norwegii i tam koncentrował działania na początku lat 80., gdy w Polsce jego muzyka miała ograniczone możliwości funkcjonowania w oficjalnym obiegu.


Te żołnierskie piosenki, często śpiewane do popularnych melodii, Andrzej Dziubek przerobił na rockowy sposób, który nadaje tekstom więcej ognia. Czasami zachowany jest wojskowy, marszowy charakter melodii (Piosenka ludzi bez domu – z dramatycznym werblem), innym razem mamy do czynienia z melodyjnym, choć drapieżnym punkowym graniem (Myśmy rebelianci). Charakterystyczna jest surowość i energiczność materiału sięgająca najwcześniejszego wcielenia De Press z czasów albumu Block To Block.

W zasadzie nie spotkamy tu góralskich melodii, do których Dziubek z muzykami De Press często sięgał w przeszłości. Agresywny, dynamiczny Wicher od Turbacza z karabinowymi bębnami oddaje bitewny charakter tekstu (Tu trajkoczą automaty, a tam walka na granaty/ Ogień bije, Ogień siecze, ubowcowi postrach niesie). Szybkie Przełamać los z mechanicznie wybijanym rytmem przypomina industrialno-punkowe dokonania Killing Joke. Las Makoszki to już bardziej melodyjny punk, w stylu wczesnych The Ramones.

Z kolei w zimnym Marszu oddziału Zapory więcej jest nowofalowego grania, zwraca uwagę automat perkusyjny. Nad wolną, ponurą pieśnią Wiernie iść unosi się natomiast depresyjny, pogrzebowy klimat Faith The Cure. Do tego dochodzi pierwiastek tradycyjnych przedwojennych melodii, które można odnaleźć w punkowo-swingowym Trudny czas.
Teksty Żołnierzy Wyklętych uzupełniają dwa utwory innego pochodzenia.

Prolog – Czerwona zaraza napisany został do tekstu Józefa Szczepańskiego, który walczył i zginął w Powstaniu Warszawskim, a Epilog – Wilki to wiersz poety Zbigniewa Herberta, mówiący o walce partyzantów. Słowa Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy..., pochodzące z tego utworu stały się mottem całego albumu.


Warto zwrócić uwagę na tę płytę nie tylko ze względu na poruszany na niej temat, ale również dlatego, że Myśmy rebelianci to po prostu jeden z najlepszych i najbardziej czadowych albumów De Press ostatnich lat.

Lista utworów:

 1. Prolog - Czerwona zaraza (03:44)
 2. Piosenki ludzi bez domu (02:42)
 3. Myśmy rebelianci (02:37)
 4. Marsz oddziału Zapory (03:54)
 5. Wicher od Turbacza (02:33)
 6. Wiernie iść (04:59)
 7. Przełamać los (02:57)
 8. Trudny czas (04:05)
 9. Patrol (04:09)
 10. Bij bolszewika (03:59)
 11. Las Makoszki (02:11)
 12. Szesnastka (02:07)
 13. Niech się pani pomodli (03:08)
 14. Epilog - Wilki (03:21) + teledysk Myśmy Rebelianci
 15. Bij Bolszewika II

Info o płycie:

Data wydania: 08.10.2009r.
Nośnik: CD
Wydawca: Muzeum Powstania Warszawskiego/MTJ

Skład muzyczny:

Andrzej Dziubek - wokal
Darek Budkiewicz - gitara basowa
Tomasz Fudala - gitara elektryczna
Łukasz Gocal - perkusja
Bartosz Rutkowski - akordeon
Jarema Pogwizd - instrumenty klawiszowe

Produkcja: Andrzej Dziubek

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *