De Press – punk & rock po góralsku

Punk & Rock Band – Strona oficjalna (2016)

Koncert De Press – muzyczny hołd uczestnikom Czerwca’56

Posted on Cze 23, 2016

Koncert w Poznaniu

W bieżącym roku przypada 60. rocznica wydarzeń Poznańskiego Czerwca ’56. Radio Merkury Poznań postanowiło w szczególny sposób przybliżyć - zwłaszcza młodemu pokoleniu - wagę historycznego zrywu poznańskich robotników przeciwko komunistycznej władzy. Liczymy, że dzięki koncertowi wiedza o historii poznańskiego zrywu będzie miała szansę dotrzeć nie tylko do poznaniaków i wielkopolan.

Połączony z multimedialnym przekazem koncert zespołu De Press, 26 czerwca 2016 r., grany w autentycznej scenerii hali nr 7 Zakładów HCP, pozwoli odświeżyć pamięć o tragicznych kartach historii. Specjalnie przygotowany repertuar zespołu, komentarze historyczne i wizualizacje, z pewnością dostarczą szczególnych wzruszeń i pozwolą spojrzeć pełniej na pierwszy akord polskiego marszu ku wolności. Przy realizacji tego przedsięwzięcia Radio Merkury współpracuje z Instytut Pamięci Narodowej Poznań. Koncert będzie rejestrowany i transmitowany przez TVP 3 Poznań.

Zespół De Press po sukcesie wydawnictwa „Myśmy rebelianci. Piosenki żołnierzy wyklętych”, wydaje się wręcz stworzony do pisania muzyką historii walki o wolność i godność. Z okazji koncertu zostanie wydana EPka z czterema utworami promującymi wydarzenie. Teksty utworów to w części osobista opowieść tych, którzy Wydarzenia Poznańskie przeżywali jako świadkowie lub uczestnicy, w części zaś to słowa pisane współcześnie, inspirowane wspomnieniami świadków tamtych zdarzeń.

W październiku 2016 planowane jest wydanie wersji płyty długogrającej. Data tego wydawnictwa nie jest przypadkowa; podkreślać ma związek doświadczeń Poznania i Budapesztu z 1956 roku.

Na koncercie usłyszymy zespół De Press w składzie:
Andrzej Dziubek - wokal
Dariusz Budkiewicz - bass
Tomasz Fudala - gitara
Seweryn Piętka - perkusja
Rafał Nowak - akordeon

Zaproszenia do zdobycia na antenie Radio Merkury Poznań!

Współorganizatorzy:
Instytut Pamięci Narodowej i TVP 3 Poznań

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *