De Press – punk & rock po góralsku

Punk & Rock Band – Strona oficjalna (2016)

DE PRESS zagra na wROCK for Freedom we Wrocławiu!

Posted on Sie 31, 2013

DE PRESS zagra na wROCK for Freedom we Wrocławiu! (31.08.13)

Autor legendarnego przeboju „Bo jo Cie Kochom”  Andrzej Dziubek z zespołem De Press dołączają do składu artystów występujących na festiwalu wROCK for Freedom 2013 we Wrocławiu.

Swój udział w dorocznej imprezie z okazji XXXIII rocznicy powstania Solidarności potwierdził wcześniej uwielbiany w Polsce Goran Bregović ze swoją  Orkiestrą Weselno – Pogrzebową oraz najsłynniejszy polski zespół folk- rockowy Zakopower.

Festiwal odbędzie się 31 sierpnia w Zajezdni Autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, w miejscu, gdzie w Sierpniu 1980 roku rodziła się wrocławska Solidarność.

De Press to znany zespół folk-punkrockowy z Oslo. Długo nie było go w kraju. Polsko-norweska grupa powołana została go życia w 1980 roku przez Andrzeja Dziubka, polskiego emigranta stanu wojennego znanego w Norwegii jako Andrej Nebb.

Andrzej Dziubek to barwna postać, góral z Jabłonki, malarz, rzeźbiarz, twórca tekstów, a przede wszystkim muzyk.

De Press jako prekursor polskiego punk rocka z domieszką folkowych i góralskich rytmów spod Tatr, przetarł ścieżkę takim zespołom jak: Piersi, Golec uOrkiestra, Kapela, Brathanki, Zakopower.

Przez 31 lat działalności na scenie zespół wydał ponad 18 płyt, wiele singli, m.in. debiutancka płyta Block to Block wydana w 1981 roku uzyskała tytuł najlepszej rockowej płyty w Norwegii, a jeden z utworów dotarł do I miejsca niezależnej listy przebojów w Anglii.

Oprawa koncertów oraz użycie niecodziennych gadżetów, takich jak piła tarczowa, stalowe beczki, itp., tworzą spektakl, na którym wzorowało się i wzoruje wielu muzyków, nie tylko polskich. Pozbawione agresji, energiczne punk – rockowe kompozycje a także typowo góralskie, spokojne ballady zapewniają publiczności dobry koncert.

Największe przeboje zespołu De Press w Polsce to: „Potargano chałpa”, „Bo jo Cie Kochom”, „Cy bocycie Świnty Ojce”, „Cyrwone gorole”.

W czerwcu 2013 r.  ukazała się najnowsza płyta De Press pt. „Sex spod Tater”

źródło: http://wrockfest.pl

WROCK for Freedom 2013
Koncert z okazji rocznicy powstania Solidarności.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *