De Press – punk & rock po góralsku

Punk & Rock Band – Strona oficjalna (2016)

28 sierpnia Białystok koncert poświęcony pamięci „Inki”

Posted on Sie 26, 2016

Białystok 28.08.2016

Koncert poświęcony pamięci Danuty Siedzikówny „Inki” odbędzie się na Rynku Kościuszki 28 sierpnia o godz. 19. Jego gwiazdą będzie zespół De Press. Podczas koncertu zagramy utwory z płyty „Piosenki Żołnierzy Wyklętych”.

 
28 sierpnia 2016 r. Muzeum Wojska w Białymstoku otworzy wystawę „Zachowaliśmy się jak trzeba. 5. i 6. Brygada Wileńska AK na Podlasiu 1944-1952”. Wystawa w Muzeum Wojska będzie zawierała 15 plansz ze zdjęciami, tekstami i dokumentami. Zostaną na nich przedstawione sylwetki wszystkich bohaterów piątej i szóstej brygady, ze szczególnym uwzględnieniem Danuty Siedzikówny. Przy okazji otwarcia wystawy obędzie się także prezentacja komiksu o „Ince”, który na zlecenie Muzeum Wojska w Białymstoku stworzyli Daniel Baum i Paulina Królikowska. Wykorzystując motywy z komiksu przygotowane zostały także gadżety z „Inką” – m.in. koszulki i kubki.

Kim była Inka? Danuta Siedzikówna ps. „Inka” urodziła się w 1928 r. we wsi Guszczewina w powiecie bielskim. Była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W czerwcu 1945 r. została aresztowana przez NKWD-UB za współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Z konwoju uwolnił ją patrol AK. „Inka” znów działała jako sanitariuszka oraz łączniczka, uczestnicząc w akcjach przeciw NKWD i UB. Ponownie aresztowana w lipcu 1946 r., została osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po śledztwie Wojskowy Sąd Rejonowy skazał ją na karę śmierci, którą wykonano 28 sierpnia 1946 r.
 

1 Comment

 1. Super granie!
  Ostatni raz słyszałem De Press w Sopocie na Pop-Session w bodajże 1981.
  Potem mój świat zburzyła Block to block – jeden kultowy egzemplarz krążący z rąk do rąk po Białymstoku 🙂
  Czasy Holy Toy to muzyka nieco mniej mi leżała.
  Potem po płyty trzeba było jeździć na Św.Jana do Krakowa (teraz to chyba knajpa?).
  Myśmy rebelianci to fajne odbicie i to sprzed 7 lat, a nie teraz na fali 🙂
  Super i dobrej weny na muzę 🙂

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *